ALANYA KIZIL KULE

ALANYA KIZIL KULE

ALANYA KIZIL KULE;KONUM OLARAK DENİZE SIFIRDIR VE ALANYA LİMANINDA BULUNMAKTADIR.13.Y.Y.’DA LİMANI,TERSANEYİ VE ALANYA KALESİNİ DENİZDEN GELEBİLECEK SALDIRILARA KARŞI KORUMAK AMACIYLA YAPILMIŞTIR.

ESER  1226 YILINDA SELÇUKLU SULTANI 1.ALAADDİN KEYKUBAD TARAFINDAN SİNOP KALESİNİ YAPAN HALEPLİ EBU ALİ REHA EL KETTANİ’YE YAPTIRILMIŞTIR.

KIZIL KULE İSMİNE SAHİP OLMASININ NEDENİ;İNŞAAT SIRASINDA BELLİ BİR YÜKSEKLİKTEN SONRA TAŞLARI KALDIRMAK ZOR OLDUĞU İÇİN ÜST KISIMLARI KIRMIZI TUĞLALARLA YAPILMASIDIR.

SEKİZGEN PLANLI VE HER BİR DUVARI 12.5 M GENİŞLİĞİNDE OLAN KULENİN YÜKSEKLİĞİ 33 M,ÇAPI 29 METREDİR.YAPI EĞİMLİ BİR ARAZİDE BİR ANA KAYA ÜZERİNE KURULMUŞ OLDUĞUNDAN YÜKSEKLİĞİ DOĞUYA DOĞRU 33 M BATIYA DOĞRU İSE 3 M DAHA KISADIR.

1950’Lİ YILLARDA ONARILAN KULE 1979’DA ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇMIŞTIR VE 1.KATI ALANYA ETNOGRAFYA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR.

YAPININ DIŞ DUVARINDA ”ALLAH’A MİNNET” VE ONUN ALTINDA YERDEN 10 M YÜKSEKLİKTE ALAADDİN KEYKUBAD ADINA YAZILMIŞ DÖRT SATIRLIK BİR İNŞA KİTABESİ MEVCUTTUR.GİRİŞ KAPISININ SAĞINDA BULUNAN DUVARDA USTA KİTABESİ BULUNUR VE BU KİTABEDE YAPIYI YAPAN USTANIN ADI BELİRTİLMEKTEDİR.ALANYA KIZIL KULE’NİN CEPHELERİNDE TOPLAM 56 ADET MAZGAL PENCERESİ;DÜŞMANIN KAYNAR ZİFT VE SUYLA PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ VE KURTULMASINI İMKANSIZ HALE GETİRECEK DÜZENDE SIRALANMIŞ OLAN 22 ADET KAYNAR ZİFT VE SU DÖKME AÇIKLIĞI VE 6 ADET ÇÖRTEN BULUNMAKTADIR.

KIZILKULE;ZEMİN KAT,BİRİNCİ KAT,ASMA KAT,AÇIK KAT VE AÇIK TERAS OLMAK ÜZERE BEŞ KATLIDIR.

SİZDE BU EŞSİZ MANZARAYA TANIKLIK EDİN.VİP GAYRİMENKUL UZMAN KADRO

 

Paylaş