ÇALIŞANLARI MOTİVE ETMENİN İPUÇLARI

ÇALIŞANLARI MOTİVE ETMENİN İPUÇLARI

ÇALIŞANLARI MOTİVE ETMENİN İPUÇLARI

Bir işyerinde insanları işlerine daha iyi adapte edebilmek ve motivasyonlarını arttırabilmek için , motivasyon uygulamalarının önemi gün geçtikçe değer kazanıyor.

Peki çalışanları işlerine nasıl motive edebiliriz ? Motivasyonlarını kolaylaştırmak için ne yapılabilir ?

Bu konuda tüm çalışanlar ve işverenlerin kendilerine göre uyguladığı metotlar ve yöntemler tabi ki mevcuttur. Bizler akla gelen ilk maddeleri sizler için sıralamak istedik.

Mesela ;

  • Çalışanlarınızı motive etmek ilk olarak güler yüz ve saygıdan başlıyor. Çalışanlarınıza karşı asla despot katı kuralcı bir patron olmayın ;  her zaman güler yüzlü ,  disiplinli , çalışanlarıyla ilgili bir patron olun. Çalışanlarınızla açık bir iletişim kurun fakat kişisel iletişimden mutlaka kaçının.   
  • Çalışanların motivasyonu birbirlerine doğrudan bağlantılıdır. İş yerinizdeki bir çalışanın motivasyonu , güler yüzü , işe olan bağlılığı ve verimliliği başarı ile doğru orantılıdır. İş yerine mutlu bir şekilde gelen yaptığı işten mutluluk duyan yani motivasyonu yüksek olan bir çalışanla , işe mutsuz gelen , işle ilgili konularda kendisini yetersiz ve mutsuz hisseden yani motivasyonu düşük olan bir çalışanın verimlilik oranları asla aynı değildir. Birbirlerinin başarı oranları arasında epey bir fark vardır. Çalışanlarınızı verimlilik oranlarına göre değerlendirin ve çalışma verimi yüksek olan çalışanlarınızı ödüllendirin. Motivasyonu düşük arkadaşlarınızı da bu tabloda kendi yerlerini yükseltmek amaçlı eğitici yollar arayın. Başaranın en büyük kaynağı motivasyondur. Motivasyonu düşük bir çalışanın , verimi ve motivasyonu yüksek çalışanınızın enerjisini düşürmesine asla müsaade etmeyin.
  • Bir çalışanınız şirketinize dair büyük bir iş yaptığında ve size kazançlı bir yatırım sağladığında onu tebrik edin. Küçük ödüllerle mutlu edin ve başarısına asla sessiz kalmayın.
  • Çalışanlarınızın çabalarının farkında olmanız , çalışanlarınızın işe olan bağlılığı ve motivasyonu konusunda önemli etki sağlamaktadır.
  • Çalışanları motive etmenin yollarından biri de haftalık , aylık , ödül ya da yarışma gibi sistemler kurmaktır. Başarılı çalışanlarınızı verimliliklerini ödüllendirin. Örn; bir öğlen yemeği , bir sinema bileti küçük mutlu eden motivasyon hediyelerindendir.
  •  Ofiste kahve saatleri düzenleyin. Ama bu görüşmelerinizde asla işlerden bahsetmeyin. Sosyal yaşamlarından ilgilendikleri konulardan bahsedin. Çalışanlarınızın hem birbirleriyle hem de sizinle olan iletişimleri kuvvetlenecek ve hem kendiniz hem de çalışanlarınız için huzurlu bir ortam hazırlamış olacaksınız.
  • Çalışanlarınızla birlikte sosyal etkinlikler düzenleyin. Piknik , hafta sonu kahvaltısı , toplu yemekler gibi..  Hep birlikte yapılan etkinlikler hem iletişimleri kuvvetlendirir hem de takım ruhunun oluşmasına katkı sağlar .

       Unutmayın başarı moral ve motivasyonla doğru orantılıdır. Başarılı bir ortam için güler yüz ve samimiyete ihtiyaç vardır. Hepimizin huzur içerisinde motivasyonu yüksek verimli  bir iş ortamı olması dileğiyle..  ?

Paylaş