Mersin’in gözdesi ”ERDEMLİ ”

Mersin’in gözdesi ”ERDEMLİ ”

Erdemli ilçesi 1953 yılına kadar Silifke ilçesine bağlı küçük bir yerleşim yeridir. Resmi olarak Silifke’ nin Yağda Bucağı ile Elvanlı Bucağı ’ nın birleşmesiyle 1 HAZİRAN 1954 ‘ te ilçe olmuştur.

           Erdemli , Şehir merkezi Mersin’e yaklaşık 40 km mesafededir. Turizm, tarihi zenginlikler ve doğal güzellikler açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Erdemli , Mersin’in tarihi ve doğal güzelliklerini barındırmasını nedeni ile pek çok gezilecek yeriyle de ünlüdür. Bu sebeple oldukça ziyaretçi ağırlayan bir tatil yeridir. Erdemli, Mersin-Antalya Yolu üzerinde bulunmasından dolayı  taşımacılık ve ulaşım bakımından oldukça avantajlı bir konuma sahiptir.
            Erdemli, Akdeniz’in kıyısında kurulu bir ilçedir.Narenciye üretiminin büyük bir bölümü bu ilçede yetiştirilmektedir.Erdemli birbirinden güzel plajları , tarihi yerleri ve doğal güzellikleri yönünden mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.

            Adının ise nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Fakat halk arasında, 15. yüzyılda İç Anadolu’dan geldiği sanılan “Erdemoğulları” adındaki bir Türkmen aşiretinin (Erdem Bey adındaki aşiret beyi) adından geldiği söylenmektedir.

           Akdeniz’in incisi Mersin’de gezilip görülmesi gereken çok fazla tarihi ve doğal güzellikler var. Erdemli’de bu listenin başında gelen ilçelerden birincisi. Biz Erdemli’de yaşayanlar ve Erdemli ’ li olanlar olarak böyle bir güzelliğin içinde olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Sizleri de bir gün mutlaka bu güzel semtimizi görmeye ve gezmeye davet ediyoruz. Mersin’in gözdesi ” ERDEMLİ ” .. ??

Paylaş