TAPU İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

TAPU İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Öncelikli olarak tapu nedir ?

Tapu ; bir taşınmaza, taşınmazın bir bölümüne veya taşınmazın üzerindeki herhangi bir yapıya, kimin sahip olduğunu gösteren belgedir. Hukuk düzeni içerisinde herhangi bir usulsüzlükle karşılaşılmadığı sürece yani aksi ispatlanana kadar , Tapu müdürlüğünce tapu memurları tarafından verilen geçerli ve resmi bir belgedir.

Bir taşınmaz satın almak isteyenlerin öncelikli olarak hukuki yollarla tapu işlemlerinin yapılacağını bilmelerini isteriz. Aksi bir durumda noterde yapılan tapu kayıt işlemi gibi işlemler hukuk düzeninde geçerli sayılmaz. Resmi nitelikli değildir. Tapu devir işlemleri sadece Tapu Sicil Müdürlüğünce Tapu memurları tarafından yapılır.

PEKİ TAPU DEVİR İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR VE GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Öncelikli olarak tapu işlemlerinizde , tapu dairesinde gerçekleştireceğiniz işlemleriniz için tapu müdürlüğünden randevu alınır. İster Alo 181 i arayarak , isterseniz tapu müdürlüğünün web sitesinden online başvuru yaparak yada tapu işleminizin olacağı gün erken saatte tapu müdürlüğüne giderek sıra alabilirsiniz. Tapu başvuruları öğlene kadar olup , öğleden sonra tapu devir işlemleriniz yapılmaktadır. Yani tapu devri yapacağınız gün başvuru için en geç saat 12:00 a kadar ilgili Tapu müdürlüğüne gitmeniz gerekir.

Başvuru sırasında satıcı ve alıcıdan ayrı ayrı olmak üzere istenen gerekli belgeler ;

Satıcı

1 fotograf

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Tapu fotokobisi  ve Belediyeden alınan beyan değeri

ALICI

2 FOTOGRAF NÜFUS CÜZDANI ASLI VE FOTOKOBİSİ

Aldığınız evin hayallerinizdeki ev olması ve size uğur getirmesi temennisiyle ..
Vip gayrimenkul ailesi olarak bizler hayalinizdeki evi bulmaktan tapu işlemlerinize kadar yanınızda oluyoruz. Bize uğramadan karar vermeyin.

Paylaş