Türkiye’nin Atan Kalbi Akdeniz Bölgesi

Türkiye’nin Atan Kalbi Akdeniz Bölgesi

Erdemli’nin coğrafi konumu var olan turizme çok büyük katkıları olmuştur.Doğuda Mersin, batıda Silifke, kuzeyde Karaman İli ve güneyde Akdeniz ile çevridir. Mersin-Silifke karayolu üzerinde ve Mersin‘e 35 km uzaklıktadır. Yine aynı şekilde tarihi yapılara sahip oluşu yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Tarih boyunca bir çok kavim ve uygarlıklara ev sahipliği yapmasının sonucu olarak ilçe çok zengin tarihi ve kültürel varlıkları barındırmaktadır. Başlıcaları Kızkalesi, Korikos ve Elauissa Sebaste antik kentleri ve çevresindeki kaleler, sarnıçlar, su kemerleri, kiliseler, Ayaş amfitiyatro, Öküzlü, Kanlıdivane, Çatıören, İmirzelli, Akkale (Tırtar) ören yerleridir. Erdemli ilçesi Mersin’in 36 km. batısında ve denizden itibaren 1 km. içeride kurulu bir ilçedir.Aktif kentleşme ve yapılaşma sayesinde Mersin’in en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Erdemli ilçesinde Lamas çayı, Sorgun deresi, Karakız deresi ve Şahna deresi kanyonları doğa sporlarını ve bu tarz aktiviteleri yapabilmek adına oldukça uygundur. Erdemli ilçesinde yaşayan halkın geçim kaynağı hayvancılık, tarım ve turizme dayanmaktadır. Mersin Erdemli‘nin turizme katkı sağlayan mahallelerinden bir tanesi Tömük mahallesidir. Tömük mahallesi küçük akdeniz köyü olarak adlandırılabilir.Yaz nüfusu kış nüfusunun 30-40 katı şeklinde artmaktadır. Mersin ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan, sahil boyunca yazlık sitelerin sıralandığı Tömük ilçesinde örneğin;Flamingo 3,4,8,Ziya Erden sitesi,Dimer evleri,Gondol 1,2 tatil siteleri,Asis Marmaris sitesi gibi yaz aylarında tercih edilen ve turizmi kalkındıran birçok site Tömük‘te konumlanmıştır.Yaz döneminde özellikle sahil bandında adım atacak yer yoktur.Birçok eğlence amaçlı etkinlikler düzenlenmektedir. Tömük mahallesi gibi turizme katkıda bulunan Çeşmeli mahallesi de aynı şekilde oldukça tercih edilen beldelerden bir tanesidir.Sahile 1 km mesafede olan Çeşmeli’nin geçim kaynağı narenciye üzerinedir. Limon ve portakal yetiştirilen en önemli ürünlerdendir. Bunun yanı sıra kasabada domates, biber, fasulye, sarımsak, bakla, zeytin, kayısı, şeftali gibi ürünler yetiştirilerek büyük bir gelir sağlanmaktadır.Çeşmeli mahallesinin en çok talep edilen siteleri Liparis Gilindres,Liparis Sunflowers 1,Liparis Sunflowers 2,Nira Holiday,San Sitesi, Serin Kent Sitesi, Sun City, Şirinkent Sitesi, Yakamoz Tatil Sitesi, Zorlular Sitesi, Liparis Park Sitesidir.

Akdeniz Bölgesinin Antalya ilçesine bağlı Alanya beldesi ise turizmin atan kalbidir.Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Alanya beldesi her zaman talep edilmiştir.Şehir merkezine uzaklığı 154 kilometredir. Türkiye’nin güney sahillerinde bulunmaktadır. Alanya’ya 45 kilometre mesafede bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı 2012 yılında faaliyete geçmiştir.Turizm açısından Türkiye’de yüzde dokuzluk bir paya sahipken Yabancıların Türkiye’de mülk alımında ise yüzde otuzluk bir paya sahiptir. Alanya beldesine yılda 3,5 milyon turist misafir edilmektedir.Alanya beldesinde yaşayan yerli ve yabancı halk için sıcak iklimi sayesinde birçok sportif faaliyet ve kültürel etkinliğe elverişlidir. Türkiye’nin en önemli turistik beldelerinden biri olan Alanya’da dünya mutfaklarından yerel ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkündür. Özellikle ilçe merkezinde ve plajların etrafında her zevke uygun restoranlar, büfeler ve fast-food firmaları hizmet vermektedir. Turistik bölgelerde fiyatlar biraz yüksek olmasına karşın yiyecekler oldukça kalitelidir.Alanya beldesi günümüzde 1.000 kişi kapasiteli tesislerden 3.500 kişi kapasiteli devasa tesislere kadar pek çok çeşit ve türde turistik tesis mevcuttur.Yerli ve yabancı turistleri cezbeden aktis eğlence anlayışı sayesinde Alanya beldesini tercih edien bir yer haline getirmiştir.Alanya beldesinin en önemli yerleri;Alanya Kalesi,Kızıl Kule,Tarihi tersane,Eski kent bölgesi (Tophane),Kasra Hamamları,Süleymaniye Camisi,Andızlı Cami,Damlataş Mağarası,Etnografya Müzesi,Arkeoloji Müzesi,Kleopatra Plajı,Syedra Harabeleri,Hıdırlık kulesi,Leartis – Learti,Dzastiniano Kenti,Aital Antik Kent,Alara Sarayı,Sharavsin Kervansarayı,Dim Mağarası,Kızlar Mağarası,Fosforlu Mağara,Şehir Kalesi Müzesi,Atatürk Evi Müzesi,Damlataş plajları,Keykubat plajı,Dim Çayı, Sapadere Kanyonu,Alanya Aqua Park,Dolphinarium.
Mahmutlar, Antalya ilinin Alanya ilçesine, bağlı bir mahalledir. Belde sınırları içersinde Leartes Antik Kenti ve Naula Antik Kenti bulunmaktadır. Tarihine verdiği önem ile de bilinmektedir. Mahmutlar mahallesinin ekonomisi tamamen turizm ve tarıma bağlıdır. Her yıl Alman,Rus ve Norveçli turistler başta olmak üzere birçok ülkeden turistler bölgeye akın etmektedir. Türkiye‘nin ekonomisine katkı sağlayan turizm Akdeniz Bölgesinin en önemli geçim kaynağı haline gelmiştir. Tatil,yatırım,ticaret,eğlence anlamında her geçen gün değer kazanmaktadır.

Vip Gayrimenkul Ailesi..

Paylaş