AVGADI YAYLASI

AVGADI YAYLASI

                Mersin’in en gözde yaylalarından olan Avgadı denilince hepimizin aklına o mis gibi havası geliyor değil mi ? Evet bilmeyenler için söylüyoruz. Avgadı yaylası , erdemli halkının büyük çoğunluğunun sıcaklardan kaçtığı mis gibi insanı ferahlatan , huzur veren , dinlendiren bir havası olan en gözde köylerden bir tanesidir. Erdemli halkının yazları daha sıklıkla kullandıkları bir yer olduğu için yaz mevsimine nazaran kış mevsiminde nüfus neredeyse yok denecek kadar azdır.

                Avgadı yaylası ardıç ağaçlarıyla meşhur , tertemiz havası olan bir köydür.Üstelik şehir merkezine olan yakınlığı erdemli halkı için avgadı yaylasını diğer yaylalardan daha öncelikli hala getirmektedir. Bir söylentiye göre de eski ismi aydınlardır. Ama halk dilinde avgadı olarak bilinir.

                Köyün kendine has bir sucuğu var. Tadına doyum olmaz. Yiyen hemen hemen herkes tadına doyamamıştır. Kış aylarında sucuk ekmeğiyle meşhur olan bu köyümüz , yaz aylarında da festivaller şenlikleriyle de ünlüdür. Köyün havası suyu tertemizdir. Mutlaka gidip görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden bir tanesidir. Ardıç ağaçlarının yoğunlukta görüldüğü , kafa dinlemek isteyen , sıcaktan bunalan , doğal ortamı yaşamak isteyenlerin tam yeridir Avgadı Yaylası. Torosların zirvesinde gizli bir güzelliktir Avgadı. Yazın kirazıyla , kışın sucuk ekmeğiyle ve mis gibi havasıyla yayla gibi yayla . Eğer sizinde yolunuz bir gün Erdemli’ye düşerse mutlaka Avgadı yaylasını görmenizi tavsiye ederiz.  

Paylaş