MERSİN SİLİFKE TİSAN ADASI

MERSİN SİLİFKE TİSAN ADASI

MERSİN SİLİFKE TİSAN ADASI

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok
  • Oylama:
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
    Loading...

TİSAN KOYU,MERSİN SİLİFKE’NİN 45 KM BATISINDA YER ALAN BİR YARIMADADIR.

TİSAN KOYUNU KIBRIS BARIŞ HAREKATINDA HELİKOPTERLERLE BÖLGEDE UÇAN BİR ALBAY KEŞFETMİŞTİR.DAHA SONRA BÖLGEYİ GEZEN ALBAY ARKADAŞLARIYLA TİSAN YAPI KOOPERATİFİNİ KURARAK 1976 YILINDA BİR SİTE İNŞA EDİYOR.TİSAN KOYU ADINI BURADAN ALMAKTADIR.

TİSAN;ZAMANLA YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ OLMUŞTUR.BERRAK SUYU VE SAKİNLİĞİYLE GÖZ ÖNÜNDEDİR.

TİSAN KOYUNDA DOĞU VE BATI OLMAK ÜZERE BEYAZ KUMLU,TURKUAZ RENKLİ KOY VE DOĞUYA BAKAN KOYUN KARŞISINDA İNSANLARIN YÜZEREK GİDEBİLECEĞİ ESAFEDE İKİ ADA YER ALMAKTADIR.BURADA TARİHİ KALINTILAR BULUNMAKTADIR.

YERLİ YABANCI TURİSTLERİN VAZGEÇİŞMEZ YERİ OLAN TİSAN PLAJI;MERSİNİN EN TEMİZ,BERRAK VE DALGASIZ PLAJLARINDANDIR.DENİZİ SIĞ VE TAŞLIKTIR.VE BURADA TİSAN PARK ADINDA ZİYARETÇİLERİN DİNLENEBİLECEĞİ GÜZEL VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ BİR CAFE BULUNMAKTADIR.

BUGÜN TİSAN ADIYLA BİLİNEN YERİN GEÇMİŞİ M.Ö. 7.YÜZYILDA KURULAN BİR YUNAN KOLONİSİ OLAN APHRODİSİAS’A KADAR UZANIYOR.AMA MALESEF APHRODİSİAS ANTİK KENTİNE DAİR GÖRÜLEBİLECEK ÇOK AZ KALINTI VARDIR.BELDENİN DENİZE UZANAN TARAFINDA YER ALAN ANTİK KENTTE KAYNAKLARA GÖRE DOĞU VE BATI OLMAK ÜZERE İKİ LİMAN VARMIŞ.APHRODİSİAS DOĞU KOYU’NUN GÜNEY DOĞUSUNDA,DENİZDEN 7 METRE YÜKSEKLİKTE,KIYIYA 3METRE,M.Ö. 7.YÜZYILDA YAPILIP M.S. 4.YÜZYILDA KİLİSEYE ÇEVRİLEN BİR MABET BULUNUYOR.

TİSAN KOYUNDA YER ALAN TİSAN ADASI,APHRODİSİAS’IN DOĞUSUNDA BUGÜNKÜ ADIYLA DANA ADASI OLARAK BİLİNİYOR.ADADA YERALAN ANTİK PİTHYUSSA KENTİ,FRANSALI TÜCCARLARIN TİCARET YERİ OLARAK KULLANDIKLARI BİR LİMAN KENTMİŞ.ADADA BULUNAN KALINTILAR ARASINDA KİLİSE,MEZAR VE LAHİTLER YER ALIYOR.

TİSAN KOYUNDA KONAKLAMAK İÇİN ÇEŞİTLİ OTELLER BULUNMAKTADIR.BU OTELLERDE KALIRSANIZ EĞER KOYDAKİ ŞEMSİYE VE SEZLONGLARI KULLANABİLİYORSUNUZ EĞER KALMAZSANIZ FAYDALANAMIYORSUNUZ.

VİP GAYRİMENKUL İYİ TATİLLER DİLER…

Yazıya ait videoyu izlemek için tıklayın
Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2017 VIP EMLAK LTD ŞTİ . Tüm hakları saklıdır.