Mersin’de konut fiyatları yükseliyor

Sahil şeridindeki ilçelerde bulunan konutların ilgi gördüğü Mersin’de emlak piyasası rakamları, İstanbul dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin takip ettiği pazarlardan biri.

İşte 2 milyona yaklaşan nüfusuyla son yıllarda gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin dikkatini çeken Mersin ile ilgili detaylar…
Mersin, aynı zamanda bir liman kenti olarak biliniyor. Ülkemizin büyük limanlarından birine sahip ve Akdeniz’in turizm açısından gözde şehirlerinden biri olan Mersin’de emlak piyasası da ayrı bir önem taşıyor. Özellikle sahil bandındaki konumuyla yazlık konut aramalarının yüksek olduğu Mersin gelişme potansiyeli taşıyan şehirlerden…

Mersin’de satılık konut fiyatı ne kadar?
vipemlak.com Bölge Raporu verilerine göre ise, yatırım amaçlı projelerin artış gösterdiği Mersin’de ortalama 100 metrekarelik konut için satış fiyatı minimum 100 bin 546 TL, maksimum 167 bin 576 TL arasında değişirken; ortalama konut satış değeri 134 bin 61 TL olarak ölçümleniyor.
Mersin’de kira fiyatları ise 486 TL ile 810 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bir başka deyişle, Mersin’de 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kira fiyatı 648 TL. Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi de 17 yılı buluyor. Ayrıca emlak sektörü için önemi bir yere sahip Mersin’de Eylül 2012- Eylül 2017 yılları arasını kapsayan beş yıl içerisinde satılık konut fiyatlarındaki değişim yüzde 72’ye ulaştı.

Mersin’de konut fiyatı en çok artan ilçe: Erdemli
vipemlak.com Yatırım Rehberi verilerine göre, Mersin’de satılık konut fiyatı en çok artan bölgelerin başında Erdemli geliyor. Erdemli’de bir önceki aya göre satılık konut fiyatlarında aylık artış yüzde 1.9.
Erdemli’nin ardından ikinci sırada ise yüzde 1.48’lik aylık fiyat artışıyla Tarsus, üçüncü sırada ise yüzde 1.3’lük artışla Yenişehir yer alıyor.
Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Mersin’in adından söz ettiren ilçesi Erdemli’de ortalama 100 metrekarelik konut satış fiyatı 100 bin 33 TL ile 166 bin 721 TL arasında değişiyor. Kira fiyatı da minimum 459 TL’den başlamakla birlikte, ortalama 612 TL olarak belirtiliyor.

Kaynak: vipemlak

Paylaş