VİP EMLAK TURİZM İNŞAAT TİCARET LTD.ŞTİ ŞİRKETİ

VİP EMLAK TURİZM İNŞAAT TİCARET LTD.ŞTİ ŞİRKETİ

Merhaba,

Ben VİP EMLAK TURİZM İNŞAAT TİCARET LTD.ŞTİ ŞİRKETİ’nden Yonca Durmaz. Sizlere bu sektörle birlikte gezerek , görerek keşfettiğim yerlerden bahsetmek istiyorum. Yaklaşık olarak kuruluşundan bu yana 9 senedir VİP EMLAK TURİZM İNŞAAT TİCARET LTD.ŞTİ Şirket’inde hizmet vermekteyim. Bu muhteşem şirket ve dinamik ekibiyle geçirdiğim yıllardan edindiğim tecrübeyle , Mersin Erdemli ilçesi turizm olarak çok hareketli bir bölgedir.Bölgede sıkça Arap-Rus &alman yatırımcılara rastlamak mümkün. Çünkü bulunduğumuz bölge hem doğal güzellikler yönünden oldukça zengin , hem de akdenizin kıyılarında şirin bir ilçedir. Erdemli isminin nereden geldiği kesin ve net olarak belli değildir. Ancak eski bir söyleşiye göre , 15 yüzyılda İç Anadolu’dan geldiği sanılan Erdemoğulları isimdeki bir Türkmen Aşireti’nin ismini aldığı söylenmektedir.

Tabiat güzellikleri yönünden oldukça zengin olan Erdemli , ekonomik açıdan da geniş potansiyele sahiptir. Bu şirin saklı cennet , manevi değerlerine , gelenek ve göreneklerine bağlı , doğal güzellikleri açısından oldukça zengin , sosyal aktivitesi yüksek  , günümüzdeki çağdaş ve teknolojik yeniliklere açık bir ilçedir.

Tarihi ve kültürel çevre yönünden oldukça çeşidi bulunan erdemlinin en gözde eseri ise  KIZKALESİ

Birazda sizlere Erdemli’de gezilip görülmesi gereken yerlerin en gözde olanlarından bahsedelim. Tabiat harikası olan bu şirin ilçenin gezilip görülmesi gereken yerleri bir hayli fazla olsa da özetle ilk akıla gelenleri sizlere şöyle bir sıralayacağım.

  • Adam kayalar : Tarih sevenler için,  dünyada eşi benzeri bulunamayacak çok değerli arkeolojik bir miras bence.Yanlız, Adam kayalara ulaşabilmek için biraz zahmetli bir yolculuk yapmaları gerekiyor. İniş biraz zor ama gidip görmeye değer.
  • Kayacı Vadisi :Mükemmel ve eşsiz bir manzaraya sahip olan bu doğa harikası yeşilliklerle dolu ve buz gibi akan suyuyla meşhurdur. İnsana huzur veren , ruhu dinlendiren bir özelliğe sahiptir.Kimi zaman piknik alanı , kimi zaman yürüyüş alanı olarak kullanılan kayacı vadisi , eşsiz güzellikleriyle sizlere çok keyifli zamanlar sunacaktır,eminim.
  • Kızkalesi Plajı : Akdeniz’in incisi olarak ta tabir ettiğimiz o tertemiz denizi ve incecik kumu olan , sahip olduğu manzarasıyla da gözlerimizi kamaştıran o plaj işte bu plaj !

 

  • Kızkalesi Deniz Kalesi : Yapımıyla ilgili oldukça ilginç bir hikayesi olan bu kale Erdemli’nin en gözde tarihi yerlerinden birisidir.
  • Kanlıdivane : Geçmişimizden bugünümüze kadar uzanan söylentilerde Kanlıdivane , Helenstik dönemde bir yaşam alanı olarak kurulmuştur. Kanlıdivane doğal bir obruğun içinde bulunup , hakkında 2 çeşit söylenti vardır. Bir söylentiye göre Roma devrinde bölgedeki suçlular bu obruğa atılıp , çukurdaki vahşi hayvanlara yem edilip, ceza almaları sağlanmıştır.
    Bir diğer rivayete göre ise , bölgenin yağış aldığı dönemlerde , toprağın çamurlaşarak , duvarları kan kırmızısına boyamasından dolayı olduğudur.
Paylaş